خرید اینترنتی فایل{تحقیق دستگاه تنفس}

تحقیق دستگاه تنفس|50407658|vu|تحقیق دستگاه تنفس,آناتومی دستگاه تنفس,دستگاه تنفس,تحقیق پزشکی
با ما باشید با یکی دیگر از فایل های قابل دانلود با عنوان : تحقیق دستگاه تنفس

دستگاه تنفس


وظیفه دستگاه تنفس (به انگلیسی: Respiratory System)‏ تامین اکسیژن برای سلولهای بدن و دفع دی اکسید کربن (گاز کربنیک) حاصل از متابولیسم است . تمام حیوانات پرسلولی به نوعی دستگاه تنفس دارند که در جاندران ساکن آب محل تبادل گازها را آبشش و در پستانداران و پرندگان شش می‌نامند . در این مقاله فقط به بررسی دستگاه تنفس انسان که مشابه اغلب پستانداران است می‌پردازیم .


اعضای این دستگاه عبارتند از : بینی، حنجره، نای (تراشه)، ریه‌ها.


آناتومی دستگاه تنفس


بینی : بینی خارجی از استخوانها و غضروف‌ها تشکیل شده‌است. حفره‌های بینی از مخاط و عروق خونی پوشیده شده‌اند که هوا را قبل از رسیدن به ریه‌ها گرم و مرطوب می‌کنند و با کمک موها و مژک‌ها گرد و غبار آن را می‌گیرند.


حنجره : حنجره که در جلوی گردن قرار گرفته (در محاذات سومین تا ششمین مهره گردنی) هم راهی برای عبور هوا است و هم صدا را تولید می‌کند. ساختمان حنجره از چندین غضروف و عضله تشکیل شده‌است.


نای : لوله تنفسی که پس از حنجره قرار گرفته نای است . ساختمان نای از غضروف‌هایی به شکل حلقه ناقص (Ω) تشکیل شده. نای ۱۲-۱۰سانتی متر طول دارد و قطر داخلی آن ۲-۱/۵سانتی متر است. این لوله از محاذات ششمین مهره گردن به سمت پایین می‌آید و بعد به دو شاخه راست و چپ تقسیم می‌شود که این شاخه‌ها نایژه (برونش) نامیده می‌شود. نایژه راست ۲/۵سانتی متر طول دارد و وارد ریه راست می‌شود. نایژه چپ ۵سانتی متر طول دارد و وارد ریه چپ می‌شود. نایژه‌ها در داخل ریه‌ها به شاخه‌های کوچکتری به نام نایژک (برونشیول) تقسیم می‌شوند. داخل نای و برونش‌ها سلول‌های مژکدار وجود دارند که با حرکت خود به سمت دهان ذرات موجود در هوا را بیرون می‌رانند و مانع رسیدن آنها به ریه‌ها می‌شوند.


ریه‌ها : ریه‌ها به شکل نیمه مخروطی هستند و قسمت‌های طرفی حفره سینه را پر می‌کنند. قاعده ریه‌ها روی پرده دیافراگم (عضله‌ای که حفره سینه و حفره شکم را از هم جدا می‌کند) قرار گرفته و قله ریه‌ها مجاور دنده


حجم 15kb
فرمت word
تعداد صفحات 2

در صورت برخورد به مشکل با ما تماس بگیرید 09362753532


مطالب دیگر:
📂جزوه کامل درس علم مواد📂کتاب انتقال حرارت هلمن📂نمونه سوالات امتحان درس دینامیک ماشین به همرا ه پاسخ📂امر به معروف و نهی از منکر و نقش آن در جامعه (۴۰ص)📂کتاب ارتعاشات کِلی📂امر به معروف و نهی از منکر و شرایط آن در جامعه (۲۶ص)📂کتاب طراحی اجزائ شیکلی به همراه تشریح مسائل📂دانلود پاورپوینت درس دانش خانواده با موضوع سیاست های زنانه با قیمت عالی!!📂اصول انبارداری (۷۴ص)📂دانلود پروژه طراحي سيستمهاي هيدروليک (فرمت word وباقابلیت ویرایش)تعداد صفحات 32📂دانلود پروژه طراحی یک سیستم سردخانه 35000 تن در شهر(فرمت فایل word وباقابلیت ویرایش)تعداد صفحات 95📂اندیشه سیاسی پیامبر اسلام (۳۰ص)📂مقاله آنفلوانزا (۱۹ص)📂مقاله آنفلوانزای خوکی (۱۲ص)📂دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیک یک (فرمت فایل Word وباقابلیت ویرایش)تعداد صفحات 30📂مقاله درباره آنتی ویروس ها (۱۸ص)📂مقاله درباره آینه (۱۲ص)📂مقاله درباره آلودگی هوا (۱۵ص)📂انواع اختلالات شخصیتی (۹ص)📂مقاله درباره حرکت اجسام (۲۴ص)📂مقاله درمورد کرم ها و انگل ها (۲۳صword)📂مقاله درباره سبک های معماری (۲۹ص)📂مقاله انواع ریز سنج ها (۱۲ص)📂مقاله انواع ساعت (۱۴ص)📂دانلود گزارش کارآموزی در نمایندگی ایران خودرو -تعداد صفحات 11